National Small-bore Rifle Association - Summer 2022 - (310) Individual Short Range League

Scoring: Ex 100, points scored. = Points Awarded. Print
Individual Short Range League. 10 shots per round at accepted targets.
Click round result to view details.
      = Score Adjustment
      = Substitution
      = Extension
 
Round End
Enter Scores By
R1
25 May
21 May
R2
08 Jun
04 Jun
R3
22 Jun
18 Jun
R4
06 Jul
02 Jul
R5
20 Jul
16 Jul
R6
03 Aug
30 Jul
R7
17 Aug
13 Aug
R8
31 Aug
27 Aug
R9
14 Sep
10 Sep
R10
28 Sep
24 Sep
Division 1
Div 1
Club Name
Ave
David White
D White
East Grinstead
99.0
Ms R Furniss
R Furniss
Chobham & Dist
98.9
Charles White
C White
East Grinstead
98.9
Christopher Ingram
C Ingram
Romford
98.7
Mr Anthony Bowden
A Bowden
Shelford
98.5
Mr Robin Hackshall
R Hackshall
Colchester RC
98.4
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
C Ingram
vs
2. 
A Bowden
vs
3. 
D White
vs
4. 
C White
vs
5. 
R Furniss
vs
6. 
R Hackshall
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
R Hackshall
A Bowden
D White
C White
R Furniss
R Furniss
C Ingram
C White
R Hackshall
D White
C White
R Hackshall
C Ingram
R Furniss
A Bowden
D White
R Furniss
A Bowden
C Ingram
R Hackshall
A Bowden
C White
R Hackshall
D White
C Ingram
C Ingram
D White
R Furniss
A Bowden
C White
Division 2
Div 2
Club Name
Ave
E Welford
E Welford
Chobham & Dist
98.3
Daniel J Lake
D Lake
Romford
98.2
Malcolm Brain
M Brain
East Grinstead
97.7
D Sprules
D Sprules
Ashford & Dist
97.6
D J W Butcher
D Butcher
Bury St Edmunds
97.6
M Mutch
M Mutch
Marlow
97.6
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
D Lake
vs
2. 
M Brain
vs
3. 
D Sprules
vs
4. 
E Welford
vs
5. 
M Mutch
vs
6. 
D Butcher
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
D Butcher
M Brain
D Sprules
E Welford
M Mutch
M Mutch
D Lake
E Welford
D Butcher
D Sprules
E Welford
D Butcher
D Lake
M Mutch
M Brain
D Sprules
M Mutch
M Brain
D Lake
D Butcher
M Brain
E Welford
D Butcher
D Sprules
D Lake
D Lake
D Sprules
M Mutch
M Brain
E Welford
Division 3
Div 3
Club Name
Ave
Jim Howard
J Howard
East Grinstead
97.5
Mr Robin Batten
R Batten
Pinhoe
97.5
Mr P C Richard
P Richard
Pentland
97.3
P Guilloud
P Guilloud
Worplesdon
97.3
B F Stubbins
B Stubbins
Staveley
97.2
T D Shipman
T Shipman
Ruislip
96.8
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
P Guilloud
vs
2. 
B Stubbins
vs
3. 
P Richard
vs
4. 
R Batten
vs
5. 
J Howard
vs
6. 
T Shipman
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
T Shipman
B Stubbins
P Richard
R Batten
J Howard
J Howard
P Guilloud
R Batten
T Shipman
P Richard
R Batten
T Shipman
P Guilloud
J Howard
B Stubbins
P Richard
J Howard
B Stubbins
P Guilloud
T Shipman
B Stubbins
R Batten
T Shipman
P Richard
P Guilloud
P Guilloud
P Richard
J Howard
B Stubbins
R Batten
Division 4
Div 4
Club Name
Ave
Miss H D Grindon
H Grindon
Surrey Uni
96.6
P Bugler
P Bugler
Wilmslow
96.6
Mr N Sargent
N Sargent
8th Warwicks
96.4
Mrs J Nicholl
J Nicholl
Marlow
96.4
K G Ellett
K Ellett
Tavistock
96.4
D Le Brocq
D Le Brocq
Chobham & Dist
96.2
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
P Bugler
vs
2. 
D Le Brocq
vs
3. 
J Nicholl
vs
4. 
K Ellett
vs
5. 
N Sargent
vs
6. 
H Grindon
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
H Grindon
D Le Brocq
J Nicholl
K Ellett
N Sargent
N Sargent
P Bugler
K Ellett
H Grindon
J Nicholl
K Ellett
H Grindon
P Bugler
N Sargent
D Le Brocq
J Nicholl
N Sargent
D Le Brocq
P Bugler
H Grindon
D Le Brocq
K Ellett
H Grindon
J Nicholl
P Bugler
P Bugler
J Nicholl
N Sargent
D Le Brocq
K Ellett
Division 5
Div 5
Club Name
Ave
N J Ireland
N Ireland
Dorchester
96.1
S Sandground
S Sandground
Altrincham
96.0
Grant Featherstone
G Featherstone
East Grinstead
95.8
M D Lemon
M Lemon
Bud Salterton
95.8
Mrs Marie Featherstone
M Featherstone
East Grinstead
95.6
S Wright
S Wright
Ashford & Dist
95.6
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
G Featherstone
vs
2. 
M Featherstone
vs
3. 
S Wright
vs
4. 
S Sandground
vs
5. 
M Lemon
vs
6. 
N Ireland
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
N Ireland
M Featherstone
S Wright
S Sandground
M Lemon
M Lemon
G Featherstone
S Sandground
N Ireland
S Wright
S Sandground
N Ireland
G Featherstone
M Lemon
M Featherstone
S Wright
M Lemon
M Featherstone
G Featherstone
N Ireland
M Featherstone
S Sandground
N Ireland
S Wright
G Featherstone
G Featherstone
S Wright
M Lemon
M Featherstone
S Sandground
Division 6
Div 6
Club Name
Ave
Mr Ian King
I King
Henley TH
95.6
Mr Mike Eustace
M Eustace
Worplesdon
95.5
Mr A M Blatchly
A Blatchly
Leicester&Dist
95.1
Mr A Greenlees
A Greenlees
Bishop Auckland
95.1
J G Lee
J Lee
Wakefield
95.1
Mr N Perman
N Perman
Portsmouth Rway
94.9
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
M Eustace
vs
2. 
J Lee
vs
3. 
I King
vs
4. 
N Perman
vs
5. 
A Blatchly
vs
6. 
A Greenlees
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
A Greenlees
J Lee
I King
N Perman
A Blatchly
A Blatchly
M Eustace
N Perman
A Greenlees
I King
N Perman
A Greenlees
M Eustace
A Blatchly
J Lee
I King
A Blatchly
J Lee
M Eustace
A Greenlees
J Lee
N Perman
A Greenlees
I King
M Eustace
M Eustace
I King
A Blatchly
J Lee
N Perman
Division 7
Div 7
Club Name
Ave
Mr Mahinda Kularatne
M Kularatne
Wilmslow
94.9
Robin Evans
R Evans
East Grinstead
94.6
Robin Lardner-Burke
R Lardner-Burke
Romford
94.5
Mr Michael Clayton
M Clayton
Altrincham
94.4
K L J Hayles
K Hayles
Havant
94.3
Andrew Nesbitt
A Nesbitt
Romford
94.2
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
R Lardner-Burke
vs
2. 
A Nesbitt
vs
3. 
R Evans
vs
4. 
M Kularatne
vs
5. 
M Clayton
vs
6. 
K Hayles
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
K Hayles
A Nesbitt
R Evans
M Kularatne
M Clayton
M Clayton
R Lardner-Burke
M Kularatne
K Hayles
R Evans
M Kularatne
K Hayles
R Lardner-Burke
M Clayton
A Nesbitt
R Evans
M Clayton
A Nesbitt
R Lardner-Burke
K Hayles
A Nesbitt
M Kularatne
K Hayles
R Evans
R Lardner-Burke
R Lardner-Burke
R Evans
M Clayton
A Nesbitt
M Kularatne
 
Division 8
Div 8
Club Name
Ave
Mr Bal Narang
B Narang
Heston&Hounslow
94.0
Mrs Lorna Clayton
L Clayton
Altrincham
93.8
A Williamson
A Williamson
Marlow
93.5
Dr Dave Holah
D Holah
Shelford
93.4
Richard Nichols
R Nichols
East Grinstead
93.3
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
D Holah
vs
2. 
R Nichols
vs
3. 
A Williamson
vs
4. 
B Narang
vs
5. 
L Clayton
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
bye
R Nichols
A Williamson
B Narang
L Clayton
L Clayton
D Holah
B Narang
bye
A Williamson
B Narang
bye
D Holah
L Clayton
R Nichols
A Williamson
L Clayton
R Nichols
D Holah
bye
R Nichols
B Narang
bye
A Williamson
D Holah
Division 9
Div 9
Club Name
Ave
Mr P Horn
P Horn
Tavistock
93.2
D Morris
D Morris
Worplesdon
93.1
R Green
R Green
Altrincham
93.0
Graham Humphrey
G Humphrey
East Grinstead
92.6
Graham Fell
G Fell
East Grinstead
92.6
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
D Morris
vs
2. 
G Fell
vs
3. 
G Humphrey
vs
4. 
R Green
vs
5. 
P Horn
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
bye
G Fell
G Humphrey
R Green
P Horn
P Horn
D Morris
R Green
bye
G Humphrey
R Green
bye
D Morris
P Horn
G Fell
G Humphrey
P Horn
G Fell
D Morris
bye
G Fell
R Green
bye
G Humphrey
D Morris
Division 10
Div 10
Club Name
Ave
Mr Adam Reynolds
A Reynolds
St Nicholas
92.5
Mr Mark Lang
M Lang
Pinhoe
92.5
D Moores
D Moores
Marlow
91.1
Mr Andy Bush
A Bush
Shelford
91.1
Mr Kevin Eldridge
K Eldridge
Heston&Hounslow
90.9
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
A Bush
vs
2. 
A Reynolds
vs
3. 
D Moores
vs
4. 
K Eldridge
vs
5. 
M Lang
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
bye
A Reynolds
D Moores
K Eldridge
M Lang
M Lang
A Bush
K Eldridge
bye
D Moores
K Eldridge
bye
A Bush
M Lang
A Reynolds
D Moores
M Lang
A Reynolds
A Bush
bye
A Reynolds
K Eldridge
bye
D Moores
A Bush
Division 11
Div 11
Club Name
Ave
Mr Colin Jones
C Jones
Heston&Hounslow
89.6
Mr R Wilce
R Wilce
SuttonColdfield
89.6
Mrs B Milner-Simonds
B Milner-Simonds
Burnham on Sea
86.2
Mr C Gilmore
C Gilmore
Market Drayton
84.0
D Rotheram
D Rotheram
Marlow
76.7
R1
R2
R3
R4
R5
R6
R7
R8
R9
R10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Total
W
L
D
1. 
R Wilce
vs
2. 
D Rotheram
vs
3. 
C Jones
vs
4. 
B Milner-Simonds
vs
5. 
C Gilmore
vs
R1 & R6
R2 & R7
R3 & R8
R4 & R9
R5 & R10
bye
D Rotheram
C Jones
B Milner-Simonds
C Gilmore
C Gilmore
R Wilce
B Milner-Simonds
bye
C Jones
B Milner-Simonds
bye
R Wilce
C Gilmore
D Rotheram
C Jones
C Gilmore
D Rotheram
R Wilce
bye
D Rotheram
B Milner-Simonds
bye
C Jones
R Wilce